Leadership

Chapter Officers 2016-2018

Miyana U. Pace, President
Annette Mosley Gibson, First Vice President
Janice Semien, Second Vice President
Ryan Foster, PsyD, Third Vice President
Angela Adams, Recording Secretary
S. Aisha Corneal, Assistant Recording Secretary
Wilda White, Corresponding Secretary
Michelle Morris, Treasurer
Brenda Walker, Assistant Treasurer
Catherine Cornelius, Financial Secretary
Cherie Forsha, Assistant Financial Secretary
Kimberly McKay, Journalist
Kimberly Breye-Watson, Historian
Alois Phillips, Custodian (of Properties)
Patricia Titus, Parliamentarian

 

National Leadership

National Executive Board

(Δ) Essie M. Jeffries Chair, National Arts and Letters Commission
(Δ) Mary E. Fletcher Chair, Human Resources Committee

 Task Force/Committee Members

(Δ) Floraline Stevens Institutional Research
(Δ) Rosalind Pennington Protocol and Traditions Committee

 

Farwest Leadership

Program Planning & Development

(Σ) Lydia Cincore-Templeton, Regional Director

 

Regional Committees/Councils/Institute/Task Forces

 

(Σ) = Elected ; (Δ) = Appointed

 

Chapter Committees

Project Standing Committees

Joanna Williams, Arts & Letters, Chair
Dorothy Funches/Audrey Gilchrist, Arts & Letters, Co-Chair
Melissa Russ, Dr. Betty Shabazz Delta Academy, Chair
Erin Carr, Dr. Betty Shabazz Delta Academy, Co-Chairs
Ainye Long, Dr. Jeanne L. Noble GEMS Institute, Chair
Rachel Jordan, Dr. Jeanne L. Noble GEMS Institute, Co-Chairs
Yvonne Garrison, EMBODI, Chair
VACANT, EMBODI, Co-Chair
Kemba Miles, International Awareness, Chair
Yvette Moss, International Awareness, Co-Chair
Jessica Jordan, Physical and Mental Health, Chair
Michele Poholsky, Physical and Mental Health, Co-Chair
Jocelyn Monroe, Program, Planning & Development
VACANT, Program, Planning & Development, Co-Chair
Crystal Chavez-Washington, Scholarship, Chair
Tanya Cox, Scholarship, Co-Chair
Mary Fletcher, Social Action, Chair
VACANT, Social Action, Co-Chair

Internal Standing Committees

VACANT, Chapter Directory, Chair
Sherry Y. Smith, Chapter Directory, Co-Chair
Patricia Green, Committee of Retired Delta Sorors (CORDS), Chair
Marylynn Johnson, Committee of Retired Delta Sorors (CORDS), Co-Chair
Carolyn Kimble-Singleton, Los Angeles Delta Choraliers, Chair
Glenda Smith-Lee, Los Angeles Delta Choraliers, Co-Chair
Kim Breye-Watson, Heritage and Archives, Chair
VACANT, Heritage and Archives, Co-Chair
Debbie Moore Washington, Reclamation, Sisterhood and Retention, Chair
Tonica Houston, Reclamation, Sisterhood and Retention, Co-Chair
Miyoshi Dorsey, September Breakfast, Chair
Michele Poholsky, September Breakfast, Co-Chairs
Essie Jeffries, Nominating, Chair
Patricia Foster, Roz Pennington, Ranza Trotter & Paula Ricketts-Chism, Nominating, Member

Special Committees

Karen Evans, Audit, Chair
Jean Wilson, Audit, Co-Chair
Lorraine Williams, Chaplain’s Council, Chair
Robinn Mosley, Chaplain’s Council, Co-Chair
Alois Phillips, Chapter Properties, Chair
Katrina Fountain, Delta Technology, Chair
Michelle Morris, Finance, Chair
Joinel Dixon, Finance, Co-Chair
Angelique Sims, Fundraiser, Chair
Nikki Hannah, Fundraiser, Co-Chair
Karen Evans, Founder’s Day, Chair
Patricia Foster, Founder’s Day, Co-Chair
Kimberly McKay, Newsletter, Chair
Carolyn Taylor, Newsletter, Co-Chair
Elaine James, Past Presidents Advisory Council, Chair
Jacquelyn Snead, Past Presidents Advisory Council, Co-Chair
Evelyn Gillespie, Policy & Procedures, Chair